Brak produktów w koszyku.

Atrakcje okolicy

Home » Atrakcje

Góry Izerskie

Położone na granicy Polski i Czech oferują mnóstwo malowniczych szlaków, zdecydowanie mniej zatłoczonych niż w Karkonoszach czy Tatrach. Ich najwyższy szczyt to Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.), ale warto też wybrać się na Przednią Kopę (1114 m n.p.m.), Zwalisko (1047 m n.p.m.) czy Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.). Poza zdobywaniem górskich szczytów obowiązkowym punktem powinien być Izerski Park Ciemnego Nieba, gdzie każdy wielbiciel gwiazd znajdzie swoją własną. Góry Izerskie to również idealne miejsce dla zapalonych rowerzystów, na których czeka sieć ścieżek Single Track o łącznej długości 80 km, zaś zimą – dla narciarzy, dla których przygotowano ponad 100 km tras.

Hala Izerska

Nazywana inaczej Izerską Łąką, położona jest na wysokości 840-880 m n.p.m. Ma powierzchnię 6 km² i jest unikalna ze względu na swoją przyrodę i specyficzny klimat. Znajdziemy tu rośliny charakterystyczne dla torfowisk, jak turzycę bagienną, bażynę czarną i rosiczkę okrągłolistną, a także najniższe stanowisko kosodrzewiny. Hala Izerska otoczona jest górami, co sprawia, że temperatura nie przekracza tutaj nigdy 15ᵒC i nawet w lipcu zdarzają się tu mroźne dni. To dlatego Hala Izerska nazywana jest polskim biegunem zimna. 

Czerniawska Kopa

Drewniane wieża widokowa, zbudowana na szczycie Czerniawskiej Kopy w 2019 r., ma wysokość 15 m i posiada dwa tarasy widokowe. Rozciąga się stąd widok na panoramę Gór Izerskich i okolic. Na wieży może jednocześnie przebywać 20 osób. Obok wieży znajduje się miejsce do odpoczynku i stojaki na rowery, co ma znaczenie z uwagi na bliskie sąsiedztwo ścieżek rowerowych Singletrack. 

Kolej gondolowa na Stóg Izerski

Niewątpliwą atrakcją Świeradowa i okolic jest czynna przez cały rok kolej gondolowa. To niezwykle istotne, gdyż w lecie kolej przewozi tysiące turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych, natomiast zimą pomaga narciarzom dostać się na szczyt, gdzie ma swój początek oświetlona nartostrada. Dolna stacja kolei znajduje się w Świeradowie-Zdroju na wysokości 617 m n.p.m., górna ulokowana jest na Stogu Izerskim – na wysokości 1060 m n.p.m. Aktualnie kolejka wozi turystów w 71 ośmioosobowych, zabudowanych wagonikach. Czas przejazdu w jedną stronę wynosi 8 minut. Z wagoników można podziwiać przepiękne panoramy Gór Izerskich.

Sky Walk 

Sky Walk, znana jako „ścieżka w chmurach” w Świeradowie-Zdroju, to imponująca wieża widokowa o wysokości 62 metrów. Oferuje zarówno elementy edukacyjne, jak i ekstremalne atrakcje, takie jak siatka w kształcie kropli oraz przeszklona podłoga. Dodatkową rozrywką jest 105-metrowa zjeżdżalnia. Na Sky Walk organizowane są również koncerty i rodzinne niedziele, które dostarczają niezapomnianych wrażeń dla odwiedzających. 

Świeradów-Zdrój

Każdy odwiedzający Świeradów-Zdrój, powinien odwiedzić:

  • Dom Zdrojowy wraz z tarasami i parkiem – wspaniała budowla w centrum miasta z wieżą zegarową i najdłuższą wśród uzdrowisk na Dolnym Śląsku Halą Spacerową (80 m), zdobioną roślinną polichromią i witrażami. Przy wejściu do Hali zlokalizowano źródło wody pitnej. Do Domu Zdrojowego przylegają tarasy zdrojowe i park zdrojowy stanowiące doskonałe miejsce do odpoczynku. 
  • Chaty Sudeckie z XIX w., czyli domy przysłupowe na peryferiach miasta, wciąż użytkowane przez tutejszych mieszkańców lub przerobione na hotele czy restauracje. Chaty Sudeckie ze Świeradowa-Zdroju wchodzą w skład Krainy Domów Przysłupowych, obejmującej region przygraniczny zachodniej Polski, północnych Czech i wschodnich Niemiec. 
  • Czarci Młyn – pochodzący z 1890 r. obiekt, w którym dziś mieści się skansen, nazywany Muzeum Chleba. Młyn posiada oryginalne wyposażenie, a zwiedzający mogą zobaczyć m.in. stuletni, wciąż czynny piec chlebowy.  

Pijalnię wody radoczynnej – woda ta sprzyja leczeniu chorób związanych z niedoborem żelaza, nadciśnieniem, miażdżycą, pomaga również leczyć przewlekłe zatrucia i nieżyty żołądka. Wodę radoczynną powinni także pić alergicy i osoby cierpiące na otyłość. Wykorzystywana jest ponadto do kąpieli i inhalacji.